Reuniunea Mariană din Târşolţ

Reuniunea Mariană din Târşolţ este recunoscută în toată Ţara Oaşului cât şi în întreaga Episcopie şi Mitropolie. Nu se deţin date informative cu privire la înfiinţarea Reuniunii Mariane în Târşolţ, dar există numeroase mărturii că înainte de anul 1948 a avut o activitate deosebit de fructuoasă, activitate care s-a extins şi în perioada 1948-1989 şi care s-a reactivat din anul 1990.

Fostele marianiste din anii 1948 precum Doroş Măricuţa ( încă în viaţă ) şi Pop Maria, Alec Maria care s-au mutat la Domnul descriu activitatea bogată a Reuniunii Mariane începând cu anul 1948.

Aceste femei au ajuns să celebreze diferite oficii, pentru familiile care nu au îmbraţişat alte confesiuni, precum : înmormântări, botezuri de necesitate, în casele lor s-au celebrat în clandestinitate de nenumărate ori, Sfinte Liturghii, Botezuri, Sfânta Taina a Mirului, Stânta Taină a Maslului, mărturisiri de către preoţii Lucian Mureşan, Alexandru Mesian, Simion Mesaroş, Paul Sever, Pr. Marian OSBM, Leon Bob OSBM, Ilie Bondre OSBM, Marina Gheorghe OSBM.

Începând cu anul 1990 Reuniunea Mariană Târşolţ s-a reactivat aşa încât aproape în fiecare an se făceau primiri de noi membrii, care acum a ajuns la un număr de 55 de persoane.

Activitatea Reuniunii Mariane a fost un sprijin deosebit pentru preot în momentele grele şi de încercare ale parohiei reactivate în anul 1990 dar care, prin rugăciunea ferventă a marianistelor, au fost depăşite. În toată această perioadă (1990 – 2011) Reuniunea Mariană din Târşolţ a adus beneficii spirituale parohiei Târşolţ, comunei Târşolţ, dar şi tuturor celor care au apelat la rugăciunea şi jertfele personale ale membrilor acesteia.Şi aici trebuie să mă refer la ,,Grupul de rugaciune'' format din 9 femei văduve,membre ale Reuniunii Mariane care ofereau rugăciuni şi jertfe pentru diferite intenţii ale unor credincioşi din parohia noastră sau din alte zone.

Din activităţile Reuniunii Mariane putem aminti operele de caritate pentru familii sarace,bolnavii din spitale,intreţinerea bisericii cu flori,activităti de catehizare,învăţarea unor cântece religioase,etc.

Pe lângă Reuniunea Mariană în parohia Târşolţ sunt constituite 4 grupuri de rugaciune ,,Rozarul viu''formate din 20 membri care rostesc în fiecare zi o decadă de rozar timp de o lună de zile, la intenţia bisericii iar la Dumineca I din lună,după Sfânta Liturghie într-un cadru festiv se schimbă aceste mistere de rozar cu următorul mister astfel că in 20 de luni o persoana rosteşte un rozar complet cu toate cele patru mistere.Trebuie amintit faptul că cele 4 grupuri de rugăciune de la ,,Rozarul viu'' recită 4 rozare in fiecare zi pentru intenţia bisericii.De fapt rolul acestor grupuri de rugăciune este acela de a pregăti viitori membri ai Reuniunii Mariane de a se obişnui cu rugăciunea zilnică,cu practicarea virtutilor creştineşti.

De asemenea în parohie sunt un număr de 66 de persoane care poartă la gât ,,Scapularul Maicii Domnului'' acesta reprezentând o devoţiune mai profunda şi mai puternica din punct de vedere spiritual. Parintele paroh Ioan Zbona a împărţit aceste ,, Scapulare ale Maicii Domnului " in anul 1998 cu intenţia de chemări sfinte la preoţie şi călugarie iar votul persoanelor a fost acela de a rosti zilnic o decadă de rozar la această intenţie.

Bunul Dumnezeu să răsplătească toate jertfele şi rugăciunile bunilor credincioşi.

Preoteasa Ana Maria Zbona

• 54.Ştefuţ Maria
  • 55.Cardoş Grigore
Intocmit: Bura Maria-presedinta Reuniunii Mariane